Modernizacja boisk
Modernizacja każdego istniejącego boiska, niezależnie od wielkości miejscowości i ligi rozgrywkowej lokalnego klubu sportowego, musi być gruntowanie przemyślana na etapie koncepcji i projektowania. Sztywne ramy postępowań przetargowych powodują często, że projekt nie jest dostosowany do potrzeb klubu, celów jakim ma służyć, albo jego technologia wykonania niesie za sobą konieczność obsługi i utrzymania, na który nie ma środków lub zasobów ludzkich. To bardzo złożone zagadnienie, które często umyka na etapie zamiarów budowy lub modernizacji boiska, a na etapie eksploatacji, utrzymania, podlewania, mogą stać się niemałym wyzwaniem dla osób dbających o jego wygląd i stan techniczny.
Posiadamy specjalistyczne know-how w zakresie modernizacji boisk
Tą cenną wiedzę staramy się przekazać inwestorom, gminom, klubom, oczywiście jeśli nie jest jeszcze na to za późno. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że na przykład boiska służące do profesjonalnych rozgrywek piłkarskich cechuje bardzo duża przesiąkliwość, której celem jest odebranie jak największej ilości wody, aby umożliwić rozegranie meczu zgodnie z planem. Taka przesiąkliwość warstw podbudowy to duże koszty nie tylko na etapie budowy, ale również na etapie eksploatacji – związane z koniecznością częstego podlewania i pielęgnacji.
Z drugiej strony zwykłe boiska gminne zbyt często w swoich projektach budowlanych mają zapisane warstwy podbudowy, które są zbyt przesadne i nie wymagają zastosowania setek, a nawet tysięcy ton dodatkowego materiału, kruszyw, piasku, humusu. Takie kwestie należy rozstrzygnąć przed fazą projektowania, aby zaoszczędzić na kosztach inwestycji, a zaoszczędzone środki finansowe przeznaczyć na dużo ważniejsze kwestie, jak automatyczny system nawodnienia, czy profesjonalne wyposażenie sportowe obiektu.
Projektowanie boisk
Stosunkowo często mamy do czynienia z inwestorami – z zamawiającymi – którzy z uwagi na pewne dofinansowania ze źródeł zewnętrznych nie są w stanie po rozstrzygniętym przetargu istotnie zmienić swojego pierwotnego projektu. Skutki tego są często dramatyczne, takie jak np. brak automatycznego nawodnienia i ryzyko uschnięcia trawy w krótkim okresie po oddaniu do użytkowania, brak zadaszenia nad trybuną boiska lub ciężka żelbetowa trybuna zamiast nowoczesnej i estetycznej trybuny stalowej, albo brak odpowiedniego oświetlenia, co w okresach jesienno-zimowych uniemożliwia jego użytkowanie. Dlatego jako eksperci w tej branży oferujemy swoje usługi już na etapie planowania inwestycji.
Aby uzyskać oczekiwany efekt i stworzyć lokalnym sportowcom najlepsze warunki do rozwoju kariery lub sukcesów lokalnego klubu, trzeba zrozumieć, że boisko to serce każdego obiektu sportowego, a murawa to żywy organizm, który wymaga ogromnej uwagi i pielęgnacji. Inwestując publiczne pieniądze w infrastrukturę sportową, co jest szczytnym celem, inwestujemy w przyszłość, w młodzież, w nowe talenty – dlatego warto wydać te pieniądze w sposób prawidłowy, aby służyły przez lata.